Jesteś tutaj

Metalizacja

Metalizacja

Metalizacja - to metoda polegająca na nakładaniu warstwy metali na powierzchnię przedmiotów. Metalizowanie służy uzyskaniu powłok odpornych na ścieranie i korozję. Stosuje się je również w celach dekoracyjnych.

Można rozróżnić kilka rodzajów metalizacji w tym np. metalizację: natryskową, ogniową (przedmiot zanurza się bezpośrednio w ciekłym metalu), galwaniczną, kontaktową, dyfuzyjną czy próżniową.

Jedną z podstawowych i najbardziej popularnych technik nakładania warstw metalicznych na elementy plastikowe czy szklane jest metalizacja próżniowa. Jej głównym celem jest nadawanie powierzchniom wyglądu metalu – wypolerowanego lub zmatowionego. Dzięki tej metodzie można uzyskać powierzchowność złota, srebra, chromu czy innych metalicznych odcieni dowolnej barwy.

Metalizacja próżniowa znalazła swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu zarówno z powodu doskonałych rezultatów jakie można przy jej pomocy uzyskać, jak i dzięki temu, że metoda ta jest wyjątkowo ekonomiczna. Obecnie metalizowanie wykorzystuje się np. przy produkcji opakowań kosmetycznych, armatury samochodowej czy tworzeniu ozdób choinkowych. Metalizacja umożliwia pełne wykorzystanie właściwości tworzyw sztucznych, zapewniając im równocześnie elegancki wygląd metalu.