Jesteś tutaj

Polistyren

Polistyren

Polistyren w czystej postaci to bezbarwny, twardy i kruchy termoplast czyli tworzywo formowane przez topienie. Charakteryzuje się ograniczoną elastycznością i duża sztywnością.

Po zmieszaniu z dodatkami stanowi podstawę wielu tworzyw sztucznych. Produkty wyprodukowane z niego oznaczone są literami PS.

Polistyren, jako tworzywo sztuczne, może występować w formie bezbarwnej, lekko przezroczystej lub zabarwionej na żywe kolory. W stosunku do polietylenu i polipropylenu ma niższą temperaturę mięknięcia i mniejszą lepkość. Te cechy gwarantują łatwiejsze wytwarzanie z niego niewielkich przedmiotów o złożonych kształtach.

Tworzywo to wykorzystuje się do produkcji: szczoteczek do zębów, sztucznej biżuterii, pudełek na płyty CD, elementów zabawek, kubków, różnorakich opakowań ( z wyłączeniem opakowań na produkty żywnościowe – PS ma na to za niską odporność chemiczną).

Jednak najpopularniejszym zastosowaniem Polistyrenu jest wyrób jego spienionej formy, zwanej potocznie styropianem. Wykorzystuje się go masowo do produkcji budowlanych płyt izolacyjnych, jak również różnego rodzaju opakowań.