Jesteś tutaj

Cold-stamping

Cold-stamping

Cold-stamping to technika druku polegająca na przeniesieniu warstwy dekoracyjnej folii na tworzywo przy pomocy specjalnego kleju utwardzanego promieniowaniem UV. Klej taki jest nanoszony w dwojaki sposób: metodą fleksograficzną lub offsetową. Kiedy dociśnie się klej nadrukowany do warstwy klejowej folii, wtedy barwnik odrywa się od warstwy nośnej.

Cold-stamping w porównaniu do hot-stampingu jest tańszy i zapewnia większą elastyczność produkcji. Ten sposób uszlachetniania folią ma też większą prędkość - około 60-120m/min i pozwala drukować przejścia tonalne. Dużą zaletą cold-stampingu jest możliwość drukowania farbą i uszlachetniania druku folią w jednej linii.

Technika cold-stampingu przydaje się przy zdobieniu materiałów, które są wrażliwe na oddziaływanie wysokich temperatur. Stosuje się ją w celu uszlachetniania druku, znakowania oraz zabezpieczania produktów np. z pomocą folii holograficznych.

Technologię tłoczenia folią na zimno wykorzystują się głównie w branży opakowań kosmetycznych, ale również w przypadku alkoholi wysokoprocentowych.