Jesteś tutaj

Encyklopedia

Tampodruk to technika druku pośredniego. Polega ona na nakładaniu farby drukarskiej za pomocą miękkiego gładkiego stempla zwanego tamponem.

Metoda ta umożliwia nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach - wykonuje się go przy pomocy tamponu o odpowiednim kształcie.

Dzięki dobraniu właściwej farby możliwe jest drukowanie na różnego rodzaju materiałach takich jak: tworzywa sztuczne, szkło, metal, guma i inne. Dlatego też tampodruk wykorzystywany jest do tworzenia nadruków na powierzchniach bardzo zróżnicowanych - od długopisów, przez opakowania i części samochodowe, czy też na panelach sprzętu AGD.

Polistyren w czystej postaci to bezbarwny, twardy i kruchy termoplast czyli tworzywo formowane przez topienie. Charakteryzuje się ograniczoną elastycznością i duża sztywnością.

Po zmieszaniu z dodatkami stanowi podstawę wielu tworzyw sztucznych. Produkty wyprodukowane z niego oznaczone są literami PS.

Polistyren, jako tworzywo sztuczne, może występować w formie bezbarwnej, lekko przezroczystej lub zabarwionej na żywe kolory. W stosunku do polietylenu i polipropylenu ma niższą temperaturę mięknięcia i mniejszą lepkość. Te cechy gwarantują łatwiejsze wytwarzanie z niego niewielkich przedmiotów o złożonych kształtach.

Tworzywo to wykorzystuje się do produkcji: szczoteczek do zębów, sztucznej biżuterii, pudełek na płyty CD, elementów zabawek, kubków, różnorakich opakowań ( z wyłączeniem opakowań na produkty żywnościowe – PS ma na to za niską odporność chemiczną).

Jednak najpopularniejszym zastosowaniem Polistyrenu jest wyrób jego spienionej formy, zwanej potocznie styropianem. Wykorzystuje się go masowo do produkcji budowlanych płyt izolacyjnych, jak również różnego rodzaju opakowań.

Tłoczenie folią czyli Hot-Stamping (inne nazwy: termodruk lub hot-print) to technika druku z użyciem folii hot-stampingowej oraz matryc wypukłych wykonanych z materiału przewodzącego ciepło.

Tłoczenie folią służy przede wszystkim do uszlachetniania druku, znakowania, zabezpieczania przed kopiowaniem lub zmienianiem, a także do ozdabiania przedmiotów na przykład opakowań. Podobne zastosowanie ma Cold-stamping, jednak jest on zdecydowanie rzadziej stosowany.

Metoda termodrukowa polega na podgrzewaniu matrycy do ok. 100 °C. Zetknięcie jej z folią PET aktywizuje warstwę klejową, która wraz z konkretnymi fragmentami warstw lakieru i aluminium pozostaje na drukowanej powierzchni. Zewnętrzną powłokę tworzą więc odblaskowe folie wtopione w ozdabiany przedmiot.

Efekt Hot-stampingu to trwały i odporny na zadrapania i ścieranie wzór. Charakteryzuje się on wysoką jakością druku i wysokim połyskiem.

Ze względów estetycznych w branży zdobienia tworzyw sztucznych bardzo często stosuje się lakierowanie. Zaletą tej metody jest możliwość uzyskania idealnie dopasowanego koloru tworzywa do wizji producenta czy projektanta konkretnego produktu. Dzięki lakierowaniu tworzyw sztucznych uzyskuje się również większy połysk koloru oraz usuwa się istniejące wady produkcyjne.

Metoda ta ma jeszcze jeden zasadniczy plus- zabezpiecza tworzywa sztuczne przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych np. przed działaniem wilgoci czy promieniowania UV. A to wpływa na trwałość produktów, które dzięki lakierowaniu zachowują na dłużej swój estetyczny wygląd.

Metalizacja - to metoda polegająca na nakładaniu warstwy metali na powierzchnię przedmiotów. Metalizowanie służy uzyskaniu powłok odpornych na ścieranie i korozję. Stosuje się je również w celach dekoracyjnych.

Można rozróżnić kilka rodzajów metalizacji w tym np. metalizację: natryskową, ogniową (przedmiot zanurza się bezpośrednio w ciekłym metalu), galwaniczną, kontaktową, dyfuzyjną czy próżniową.

Jedną z podstawowych i najbardziej popularnych technik nakładania warstw metalicznych na elementy plastikowe czy szklane jest metalizacja próżniowa. Jej głównym celem jest nadawanie powierzchniom wyglądu metalu – wypolerowanego lub zmatowionego. Dzięki tej metodzie można uzyskać powierzchowność złota, srebra, chromu czy innych metalicznych odcieni dowolnej barwy.

Metalizacja próżniowa znalazła swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu zarówno z powodu doskonałych rezultatów jakie można przy jej pomocy uzyskać, jak i dzięki temu, że metoda ta jest wyjątkowo ekonomiczna. Obecnie metalizowanie wykorzystuje się np. przy produkcji opakowań kosmetycznych, armatury samochodowej czy tworzeniu ozdób choinkowych. Metalizacja umożliwia pełne wykorzystanie właściwości tworzyw sztucznych, zapewniając im równocześnie elegancki wygląd metalu.

Cold-stamping to technika druku polegająca na przeniesieniu warstwy dekoracyjnej folii na tworzywo przy pomocy specjalnego kleju utwardzanego promieniowaniem UV. Klej taki jest nanoszony w dwojaki sposób: metodą fleksograficzną lub offsetową. Kiedy dociśnie się klej nadrukowany do warstwy klejowej folii, wtedy barwnik odrywa się od warstwy nośnej.

Cold-stamping w porównaniu do hot-stampingu jest tańszy i zapewnia większą elastyczność produkcji. Ten sposób uszlachetniania folią ma też większą prędkość - około 60-120m/min i pozwala drukować przejścia tonalne. Dużą zaletą cold-stampingu jest możliwość drukowania farbą i uszlachetniania druku folią w jednej linii.

Technika cold-stampingu przydaje się przy zdobieniu materiałów, które są wrażliwe na oddziaływanie wysokich temperatur. Stosuje się ją w celu uszlachetniania druku, znakowania oraz zabezpieczania produktów np. z pomocą folii holograficznych.

Technologię tłoczenia folią na zimno wykorzystują się głównie w branży opakowań kosmetycznych, ale również w przypadku alkoholi wysokoprocentowych.

Strony